Su Yalıtımı

Evlere hasar veren en büyük etkenlerden biri de sudur. Evler yağmur, nem, kar gibi dışarıdan kaynaklanan su ile lavabo ve banyoların kullanılmasıyla açığa çıkan içeriden kaynaklanan suya ve neme maruz kalmaktadır. Suyun evler üzerindeki zararlı etkilerini önleme konusunda öncelikle su yalıtımı nedir sorusuna cevap vermek gereklidir.

Su Yalıtımı Neden Gereklidir?

Evleri ve ev sahiplerinin konforunu tehdit eden suların olumsuz etkilerinden korunmak amacıyla yapılan işleme su yalıtımı adı verilmektedir. Evlerin duvarlarına ve temellerine nüfuz eden su, temel ve kolonlardaki demirlerin paslanmasına ve binanın taşıma kuvvetinin azalmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda su, betonun zaman içerisinde çatlamasına ve çürümesine yol açmaktadır. Su yalıtımı uygulaması ile birlikte konutlarda aşırı nemden kaynaklı küf ve bakteri oluşumu önlenirken, evlerin sağlıklı ve sağlam yapıları da korunmaktadır.

Su yalıtımı öncelikli olarak binanın toprakla temas kuran duvarları, teras ve balkonlar, lavabo ve banyo gibi su ve nemin daha fazla bulunduğu alanlarda yapılmaktadır. Su izolasyonu sonrasında evlere nüfus etmesi engellenen su, yalıtımda evin özelliklerine göre kullanılmış özel drenaj boruları yardımıyla binadan uzaklaştırılmaktadır.