Mermer Uygulamaları

Dekoratif amaçlı olarak kullanılan mermer uygulamaları, genellikle pencere sistemlerinin iç ve dış kısımlarında kullanılmakta olan yapı malzeme çeşitleridir.

Ana maddesi mermer olan bu uygulamaların, pencere mermeri yalıtımı bakımından da koruma özelliği bulunmaktadır. Yağmur suyunun iç kısma sızmasının önleyici bir özelliği bulunmaktadır. Pencere sistemleri için kullanılan mermerlerin, farklı büyükleri olduğu kadar, değişik renk ve desenleri de mevcuttur. Evinize ya da binanıza uygulanan yalıtım sistemlerinini uzun ömürlü olması, çevresel faktörlerden etkilenmemesi aranılan özelliklerdir. Özellikle bina girişlerinde tercih edilen mermer çeşitleri, sağlam yapısı nedeni ile her türlü darbe ve sert kullanımlara karşı dayanıklıdır.

Balkon veya pencerelere yapılan uygulamalarda, hem ısı yalıtımı anlamında hem de estetik görünüm kazanması açısından mermer genişliği ile yalıtım malzemlerinin genişiliği eşit şekilde ayarlanmalıdır. Mermer uygulamalarının, birbirine denk şekilde yapılmaması durumunda, istenmeyen sızıntılar yaşanabilmektedir. Mermerin sert bir yapısının bulunması ve aşınmaya karşı dayanıklı olması nedeni ile öncelikli olarak hem iç mekanlar da hem de dış mekanlarda tercih edilen ürünler arasında yerini almaktadır. Kullanım avantajı sağladığı gibi görsel açıdanda zenginlik kazandırmaktadır.