Isı Yalıtımı Nedir?

Son yılların gözde uygulamalarından biri olan ısı yalıtımı ile ilgili birçok soru işareti gündemdedir. Bu soru işaretlerinden biri ısı yalıtım mantolama uygulamasından farklı mı sorusudur.

Genel olarak ısı yalıtımı ve mantolama kelimeleri ile kastedilen aynı şeydir. Isı yalıtımı nedir, diyorsanız; Isı yalıtımı çoğunlukla binalara yapılan uygulamalar ile, kış aylarında dışarıdaki soğuk havanın binalara girmesini engellemek ve bina içindeki ısının ise bina içinde tutulmasını sağlamak amacı ile gerçekleştirilmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi

Isı yalıtımı bunun yanı sıra yaz aylarında da son derece etkili olmaktadır. Dışarıdaki yüksek sıcaklıklardan binaları korumakta ve bina içinin serin kalmasını sağlamaktadır. Dolayısı ile kış aylarında ısınma masraflarının, yaz aylarında ise soğutma masraflarının aşırı miktarlara ulaşmasını önleyerek tasarruf etmeye yardımcı olmaktadır. Isı yalıtımı ile ilgili olarak sıklıkla araştırılan diğer bir konu ısı yalıtımı fiyatları konusudur. Isı yalıtımının yatırım maliyeti, birkaç sene içinde faturalardan sağladığı tasarruf ile kendi kendini amorti edebilmektedir. Bu nedenle ısı yalıtımı son derece karlı ve yüksek derecede konfor sağlayan bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

2000 yılında yürürlüğe giren Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği uyarınca; yeni yapılan konutlar ısı yalıtımı uygulanmış şekilde projelendirilmek zorunda olup, eski binaların ise 2020 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Binaların enerji kimlik belgesi temininin en önemli adımı; ısı yalıtımı (izolasyonu) uygulamasının gerçekleştirilmiş olmasıdır. Binalarda ısı yalıtım malzemeleri ya da çeşitlerinin kalınlığının uygun şekilde seçilmesi, ısıl konforun ve enerji tasarrufunun sağlanmasında en önemli etkenlerdendir.