Isı Yalıtımında Dikkat Edilecek Hususlar

Binalarda ısı yalıtımı sadece enerjiden tasarruf sağlamaz. Aynı zamanda binanın hasarlı dış cephesini onarır, görüntüsünü iyileştirir. Binalarda ısı yalıtım uygulaması yaparken dikkat edilecek hususlar şöyledir;

– Isı yalıtımı işlemi yapacak olan personelin eğitimli olması, ısı yalıtım uygulamaları ve malzemelerin kullanımını çok iyi bilmesi gerekmektedir.

– Yalıtım öncesi binanın tüm teknik detaylarıyla incelenmiş olması çok önemlidir. Eğer varsa bina yüzeyindeki eğrilikler, uygulama öncesi giderilmiş olmalıdır.

– Yalıtımda kullanılacak malzemenin binanın yapısına en uygun olan malzemeden seçilmiş olması ve belirlenen kalite standartlarına uygun olması gerekmektedir.

– Kullanılacak levhaların kalınlığı da ısı yalıtımı uygulamasında sonucu etkileyen faktörlerden biridir. 5 cm ve üzerindeki kalınlıkta levha kullanımı gerekmektedir.

– Isı yalıtım levhaları yapıştırma işleminden önce yüzeyin cinsine göre yapıştırıcı malzeme seçilmelidir.

– Yalıtım levhaları dış cepheye ısı geçişini sağlamayacak şekilde dizilmelidir. Ayrıca her bir yalıtım levhası için uygun sayıda tespit dübeli uygulanmalıdır

– Isı yalıtımı tamamen binanın dış cephesine yapılmalıdır. Böylece bina olumsuz hava şartlarına karşı daha da korunaklı hale gelecektir.