Enerji Kimlik Belgesi

Isı yalıtımı, yalıtım malzemesi ve binanın teknik alt yapısını gösteren belgeye Enerji Kimlik Belgesi denilmektedir. Binalar için önemli bir yere sahip olan enerji kimlik belgesi olmadan binaların alım ve satış işlemlerine asla izin verilmeyecektir.

Binalardaki enerji ihtiyacı ve bu enerjilerin tüketim sınıfı enerji kimlik belgesi sayesinde belirlenmektedir. Küreselleşme nedeni ile enerji miktarlarının azalması başta Türkiye olmak üzere tüm dünyayı tehdit etmektedir. Bunun önüne geçmek için çeşitli önlemler alınmaktadır. Türkiye’de de bir takım önlemler almak isteyen Enerji Bakanlığı ısı yalıtımı zorunluluğu getirmiştir. Enerjinin yüksek oranının binalarda ısınma amacı ile kullanılıyor olması bu kararın alınmasına etki etmiştir. Enerji verimliliği ile yapılan israfların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu

Enerji kimlik belgesi şartı getirilmesi ile artık enerji kimlik belgesi olmadan alınıp satılamayacak ve kiralanamayacak. İlk olarak 2017 tarihine kadar verilen süre uzatılarak 1 Ocak 2020 yılına ertelenmiştir.

Bazı binalarda zorunlu tutulan ısı yalıtımı bazı binalarda zorunlu değildir. Peki, bu binalar hangileridir? 2011 yılının Ocak ayından önce yapılan ve mevcut olarak adlandırılan binalar mantolama yapmak zorunda değildir. Bu tür binalar enerji kimlik belgesi için başvuruda bulundukları an yapılan incelemeler ile belge alınabilmektedir.

2011 Ocak ayından sonra inşa edilen binalarda ise ısı yalıtımı için mantolama zorunlu tutulmuştur. Zorunlu olduğu için mantolama yapılmadan enerji kimlik belgesi verilmemektedir. Bu durumda da binaların satışına ve kiralanmasına izin verilmemektedir. Bu aşamada faturaların abonelikleri de verilmez.

Enerji Kimlik Belgesinin Avantajları Nelerdir?

Enerji kimlik belgesi binaların değerini artırmaktadır. Yani bina satışında normal değerinden daha üst fiyata binalar satılabilmektedir. Enerji kimlik belgesi uygulamasında amaç binalarda gereksiz yere harcanan enerjinin verimli kullanılması ve tasarruf edilmesidir.

Enerji kimlik belgesi ile daha etkin ve verimli kullanılan enerji kaynağı sayesinde ödenen faturaların tutarında yüksek oranda azalma görülür. Bu da ekonomik bir avantaj sağlar. Daha düşük bir ücret ile evlerinizde daha iyi ısınabilirsiniz.

Enerji kimlik belgesi binanın durumunu gösteren bir karne niteliğindedir. Binayı almadan önce tüm özelliklerini enerji kimlik belgesi sayesinde öğrenebilir ve eksiklikler varsa görebilirsiniz.