Drenaj

Yapıların çatısı ve yüzeyi kadar temelini de suyun zararlı etkilerine karşı korumak ve bu amaçla su yalıtımı yapmak oldukça önemli bir konudur. Temellerde suya karşı yalıtım sağlamanın yolu ise özel bir uzmanlık gerektiren drenaj uygulaması gerçekleştirmektir. Bu uygulama sayesinde yalıtım kaçaklarının minimuma indirilebilmesi mümkün olmaktadır.

Bir yapıya zarar verebilecek su kaynakları yüzey suları olabileceği gibi yer altı suları da olabilir. Eriyen kar ve buzların sonucu olarak da binaya zarar verebilecek bir suyun ortaya çıkması söz konusu olabilir. Bu durum karşısında yapıyı korumak amacıyla yapılan bir dizi işlem drenaj nedir sorusunun da cevabını oluşturmaktadır.

Yapının temeli suya karşı yalıtım sağlanmadan tamamlanmışsa, binayı sudan korumanın tek yolu, perde duvarlarına yalıtım katmanı uygulamak ve binayı saran bir hat şeklinde drenajdan yararlanmaktır. Yalıtımdan istenen sonucun alınabilmesi için bu hattın tıkanmaması gereklidir.

Drenaj Çeşitleri ve Uygulaması

Yalıtımın yerine geçmesi mümkün olmamakla birlikte önemli bir etkisi olan drenajın iç ve dış olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. İç drenajda dış drenajın yapılamıyor olması nedeniyle bodrum katında uygulama yapılmaktadır. Dış kısımda yapılan uygulamada ise temel duvarının yaklaşık 1 metre dışında ve temele kıyasla yaklaşık 50 cm derinlikte olan eğimli bir kanal açılmakta ve tabanına kil ya da beton künk döşenmektedir. Künklerin yarı seviyesine kadar kille doldurularak sıkıştırılan kanalın kalan kısımlarının doldurulmasında sırasıyla iri taş, ufak taş ve iri kum kullanılmaktadır.