Dış Cephe Boya

Dış cephe boya işlemi, binaların dış cephelerine uygulanan işlemdir. Dış cephe boyası seçiminin özenle yapılması gerekmektedir. Boyanın esnek ve dayanıklı olması kaliteli durması için olmazsa olmaz özellikleridir. Dış cephe boyasını seçerken dikkat edilmesi gerekilen bazı özellikler bulunmaktadır. Bu boya seçiminde tüm iklim koşullarına karşı dayanıklı boyaların tercih edilmesi gerekmektedir. Çok fazla yağış olduğu dönemlerde boya akmamalı ve ilk gün ki gibi dayanıklı kalması gerekmektedir. Yağışın çok fazla olduğu bölgeler için dış cephe boyası tercihinde silikonlu boya tercihi daha uygun bir seçim olacaktır.

Aynı zamanda güneş ışığına karşı direnç gösteren boya türleri arasındadır. Güneşin dış cephe boyasının rengini soldurmaması için genellikle açık renk tercihi yapılması önerilmektedir. Bunun yanı sıra grenli boya tercihi de kusurları kapatma konusunda oldukça doğru bir seçim olacaktır.

Dış Cephe Boyası Nasıl Yapılır?

Dış cephe boya nasıl yapılır sorusu için ilk önce doğru yapıdaki boyanın tercih edilmesi gerekmektedir. Bu boya tercihi dayanıklılık için oldukça önemli bir konudur. Dış cephe boyaması esnasında mutlaka projeden sorumlu kişilerin başında durması gerekmektedir. Bu işin daha titiz yapılması için etkili olacaktır. Aynı zamanda işinde iyi boya ustalarının tercih edilmesi kusursuz bir iş çıkmasını sağlayacaktır.

Dış Cephe Boya Çeşitleri Nelerdir?

Dış cephe boya çeşitleri oldukça fazladır. Bu boya çeşitleri arasından akrilik dış cephe boyaları bağlayıcı yapıda olan boyalardır. Güneş ışığına, yağışlara ve neme karşı dayanıklıdır. Aynı zamanda kolay uygulanabilen bir boya çeşididir. Silikon dış cephe boyalar ise akrilik boyalar gibi bağlayıcı yapıdadır. Yüzeyde su geçirmesini önler. Ayrıca rutubete karşı oldukça dayanıklıdır. Herhangi bir deforme göstermez. Uzun süre dayanıklıdır.

Grenli dış cephe boyaları ise su bazlı boyalar arasındadır. Silikonlu boya yapısındadır. Mat dış cephe boyası olarak bilinir. Kendi kendini temizleme özelliği bulunmaktadır. Yüzeyde oluşan tozları yok eder. Yüzeyin nefes almasını sağlar. Böylelikle nemde kaynaklanan rutubetin oluşmasını da önler. Elastik formdaki dış cephe boyama için kullanılan boyalar ise yüzeyde kalıcıdır. Aynı zamanda yüzeyde oluşan çatlamalara karşı da dayanıklı bir boya çeşididir.